výzkum v jiném světle
Science slam
výzkum v jiném světle
 

Pravidla pro soutěžící

Pro koho a co to je?

Pokud studujete/pracujete na kterékoliv brněnské univerzitě nebo jste její absolventi, jste nadšení do svého výzkumu a rádi byste se o toto nadšení podělili s ostatními lidmi, je Science slam nová možnost, jak se do toho pustit. Ať už je vaše výzkumné téma jakkoliv složité, jde o to ho představit v šesti minutách. Asi neřeknete všechno, určitě ale dost na to, aby lidé pochopili, proč je váš výzkum zajímavý a důležitý. Je to skvělá příležitost, jak si vyzkoušet vystupování před víc jak stovkou lidí v neformálním prostředí. Pokud zvládnete Science slam, zvládnete už jakoukoliv konferenci.

Forma a obsah

Při vašem vystoupení je potřeba pečlivě vyvážit množství informací a zábavnost formy, kterou zvolíte. Diváci v publiku budou hodnotit, nakolik vašemu výzkumu porozuměli, jak jim přišel důležitý a jestli se během vašeho vystoupení bavili. Téma nebo aspekt výzkumu, který budete prezentovat se musí vašeho osobního výzkumu bezprostředně týkat. Nejde o popularizaci vědního oboru nebo zvláště atraktivního jevu, ale toho, čím ve svém výzkumu sami žijete.

Nejjednodušší způsob, jak unudit lidi k smrti a zabít v nich kreativitu, je dát jim dataprojektor s prezentací. Proto jsou obě tyto pomůcky zakázané. Všechno, co budete k vystoupení potřebovat, si na pódium musíte přinést sami. Můžete využít i svoje vlastní živé komparzisty, tito však nesmí během vystoupení mluvit.

Jak se připravit?

Pro všechny soutěžící je připraven workshop zaměřený na práci s tématem, hlasem a jevištním projevem. Účast na dílně je nutnou podmínkou vystupování na Science slamu. Na dílnu je vhodné dojít již s jasnou představou o tom, co chcete obecenstvu předat a dobré je i mít nápady, jak na to. My vám pomůžeme dát představení dohromady a přihodíme i pár dobrých rad odborníků na slovo vzatých.

Co můžete vyhrát?

Vítěz nezíská peněžitou odměnu ani Nobelovu cenu, jen drobnost na památku a dobrý pocit, že lidem předal kus nadšení pro vědu a ukázal směr, o kterém dřív ani nemuseli tušit, že existuje. Odměnou soutěžícím bude také vděk publika, intenzivní a otevřená zpětná vazba na jejich výzkum a příležitost potkat a pobavit se se spoustou mladých i zkušených kolegů z blízkých i vzdálených vědních oborů.

Jak být u toho?

Přihlásit do soutěže se může libovolný student, zaměstnanec nebo absolvent kterékoliv brněnské univerzity, stačí vyplnit registrační formulář.

Registrovat se