Science Slam x Noc vědců

Stovky vědeckých pracovišť se otevírají na jediný den a vy máte možnost nahlédnout do míst, kam se běžně veřejnost nedostane. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a v současnosti probíhá pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Akce tentokrát proběhne 24. 9. a zastřešujícím tématem je čas.

Součástí programu bude i Science slam. Představí své řečníky z celé řady oborů světa přírodních, humanitních i sociálních věd. Více na webových stránkách Noci vědců nebo na facebooku.

Bez popisku

Pozvánka na akci

Fotografie z přípravných workshopů

MUDr. Hana Harazim, Ph.D.

Lékařská fakulta MU

Když opravdu jde o čas

Porodní bolesti patří mezi ty nejintenzivnější, jaké může člověk zažít. Naštěstí moderní medicína zná účinné způsoby, jak zajistit rodičce úlevu od bolesti i lepší zážitek z porodu.

Více informací

RNDr. Eva Havránková, Ph.D.

Farmaceutická fakulta MU

Cesta léku časem: od nápadu po nový lék

Vývoj nového léku je cesta dlouhá a složitá. Kolik času uplyne od nápadu až po registraci nového léku? Čím vším musí látka projít, než se z ní lék stane?

Více informací

prof. RNDr. Michal Horsák, Ph.D.

Přírodovědecká fakulta MU

Vzhůru do minulosti bez stroje času

Paleoekolog poznává časy minulé a předpovídá budoucí. Zajímá ho podoba přírody v minulosti. Její vzhled dovozuje ze zbytků organismů, které žily na daném místě a v daném čase.

Více informací

Mgr. Lucie Jarkovská, Ph.D.

Pedagogická fakulta MU

Kdy je ten správný čas na sexuální výchovu?

Kdy je ten správný čas začít s dětmi mluvit o sexu a reprodukci? Co když se začne příliš brzy a dítě na to nebude připravené, případně ho svým výkladem předčasně navedeme k nevhodným sexuálním aktivitám? Co když to bude příliš pozdě a dítě naletí sexuálním predátorům, chytne nějakou chorobu nebo nedej bože otěhotní?

Více informací

doc. Ing. Ondřej Krčál, Ph.D.

Ekonomicko-správní fakulta MU

Čas jsou peníze

Říká se, že čas jsou peníze. Je důležité vědět, kolik stojí náš čas. Jeho hodnota se hojně využívá třeba při dopravním plánování. Lze vůbec hodnotu času určit přesně?

Více informací

prof. PhDr. Josef Krob, CSc.

Filozofická fakulta MU

Co je to čas a jak jej měřit?

Co je to čas? Je součástí fyzického světa nebo je jen v našich hlavách? Měříme jej pohybem nebo naším dojmem? Odpovědi hledají filozofové už celá staletí.

Více informací

RNDr. Terezie Mandáková, Ph.D. a Mgr. Milan Pouch

Středoevropský technologický institut (CEITEC) MU

Zabiják hladu

Jak v roce 2050 nakrmit 10 miliard lidí? Zeptejte se rostlinných biologů!

Více informací

Mgr. Petra Němcová

Fakulta informatiky MU, Ústav výpočetní techniky MU, RECETOX, Přírodovědecká fakulta MU 

Cestování proteinem

Jakým způsobem navrhovat lepší léčiva či účinnější enzymy v kratším čase? Realita nám velké zrychlení neumožňuje, ale pokud všechny procesy simulujeme v počítači, veličiny času se můžeme prostě zbavit.

Více informací

RNDr. Vladimír Sedláček

Fakulta informatiky MU

Postranní kanály: od pokeru a Sherlocka k lámání hesel

Údaje o čase se mohou hodit zlodějům. Pomocí postranních kanálů - tedy předem nezamýšleným způsobem  - umí získávat informace. V kontextu počítačové bezpečnosti a kryptografie mohou čas využít k nebezpečným útokům na systémy, které používáme každý den.

Více informací

JUDr. Bc. Markéta Štěpáníková, Ph.D. a Mgr. Michal Blažek

Právnická fakulta MU

Právo vs. Čas

Právo představuje nedílnou součást kultury a je tedy nevyhnutelně spojené s fungováním společnosti. Existuje v čase, s časem a někdy i trochu času navzdory. Jak tedy vztah práva a času vypadá?

Více informací

Mgr. Lenka Svobodová, Ph.D.

Fakulta sportovních studií MU

Pády seniorů aneb jak je můžeme eliminovat, případně se na ně připravit

Když už máme většinu času života za sebou, i malé uklouznutí může mít vážné následky. Jednou z hlavních příčin zranění seniorů jsou pády. Často se senior po pádu již nevrátí do běžného života a stává se nesoběstačným. Můžeme pády eliminovat, případně se na ně nějak připravit?

Více informací

Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D.

Fakulta sociálních studií MU

Stárnutí: největší výdobytek humanity, nebo náš velký nepřítel?

Fyzikální plynutí času vnímá člověk jako stárnutí. Stárneme proto, že neumíráme předčasně. Medicína dlouhověkosti a tzv. anti-ageing se snaží, abychom hranici umírání ještě více odsunuli.

Více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info