výzkum v jiném světle

„Blik!“
Velká věda začíná 
malými citoslovci.

 

Napsali o nás

 • Barevný elektronický papír vyhrál v evropském finále Science slamu

  Masarykova univerzita hostila ve středu večer evropské finále Science slamu, soutěže v popularizačním výkladu vědeckého bádání. Střetli se na něm badatelé ze sedmi zemí včetně Česka, kteří zvítězili ve svých národních kolech. Nejvíce diváky zaujal Švéd Andreas Dahlin se svým výzkumem barevného elektronického papíru.

  online.muni.cz, 5. prosince 2017

 • Národní finále Science slamu vyhrála brněnská botanička Barbora Chattová

  Ve středu večer zaplnili diváci do posledního místa brněnské Sono centrum, aby zhlédli historicky první celorepublikové finále Science slamu, soutěže v popularizačním výkladu vědeckého bádání. Ze souboje šesti vědců Masarykovy a Karlovy univerzity vyšla vítězně Barbora Chattová z brněnského ústavu botaniky a zoologie. Postoupila tak do evropského finále, které bude 4. prosince hostit opět Brno.

  online.muni.cz, 2. listopadu 2017

 • Facka pro vědu

  Studenti vysokých škol a akademičtí pracovníci se chtě nechtě účastní mnoha konferencí, přednášek, seminářů, workshopů, panelových debat, rozhovorů, polemik i přestřelek názorů. Opustit okruh těch, kteří rozumí odborným termínům a vytříbenému jazyku vědy, může znamenat šok, ale pro některé se změna stává vítaným únikem z konzervativních poměrů.

  Artikl, 10. května 2017

 • Kvantové brambory ovládly Science slam

  I když Ondřej Kovanda z Přírodovědecké fakulty MU tvrdí, že v posledních letech čelí diagnóze studenta fyziky, dokázal ve středu na osmém Science slamu Masarykovy univerzity přesvědčit zaplněné kino Scala, že kvantová teorie pole nemusí být tak nepochopitelná. Jeho vystoupení ohodnotili diváci jako nejlepší z pěti prezentací.

  online.muni.cz, 13. dubna 2017

 • Eduína: Science slam propojuje vědu a divadlo

  Přinášíme rozhovory se zástupci projektů oceněných v letošním ročníku ceny Eduína. Třetí místo v kategorii Cena veřejnosti získal projekt Science Slam Masarykovy univerzity. Science slam MUNI je soutěž v předávání myšlenek a nadšení pro vědu, kde porotou je publikum. Jde o divadelní vystoupení, kde výzkumníci jsou v roli herců! V rozhovoru odpovídá hromadně celý tým Science Slamu.

  EDUin: Informační centrum o vzdělávání, 28. února 2017

 • Science Slam ve časopise Řízení školy

  Řečník, podium, diváci a šestiminutový výstup. Unikátní formát popularizace vědy, kde vědci hovoří o svých výzkumech jednoduše a zábavně. To je science slam. Jedná se o soutěž v umu jednoduchého vysvětlení myšlenek, upoutání diváka, zábavném zpracování a v předávání nadšení pro vědu.

  Řízení školy online, 6. února 2017

 • Science Slam ve Šmrncu na rádiu Proglas

  Science slam, který pořádá Masarykova univerzita v Brně má za úkol popularizovat vědu. Několik vybraných studentů a mladých vědců představují svůj výzkum publiku, které netvoří odborníci, ale laici. A vědci mají za úkol prezentovat svůj výzkum tak, aby mu rozuměli i lidé vědou nepolíbení. O letošním ročníku Science slamu jsme se bavili s jedním z pořadatelů Petrem Holíkem.

  Rádio Proglas, 7. prosince 2016

 • Sedmý Science slam zaplnil Scalu. Vyhrálo zrození hvězdy

  Úspěšnou premiéru v Univerzitním kině Scala má za sebou sedmý ročník soutěže Science slam MU, v níž se vědci snaží zaujmout a nadchnout publikum pro svůj výzkum. Před zcela zaplněným sálem se ve středu večer pokusilo přiblížit své obory divákům šest studentů a vědců z Masarykovy univerzity a VUT. Nejlépe se to podařilo Lence Zychové z Přírodovědecké fakulty MU.

  věda.muni.cz, 10. listopadu 2016

 • Studentka FVHE: Science Slam by měl být povinný pro všechny

  Vzít výsledky výzkumu a plyšovou žábu, postavit se před sál plný lidí a pobavit i zaujmout je v pár minutách povídáním o své práci. Přesně to si vyzkoušela Alžběta Jelínková, studentka třetího ročníku Ochrany zvířat a welfare. „Science Slam přibližuje výzkum prostřednictvím konkrétních lidí, vědecká práce má najednou pro veřejnost tvář," říká o soutěži, kterou by si podle ní měli vyzkoušet všichni.

  Veterinární a farmaceutická univerzita, 16. května 2016

 • Science slam posiluje víru ve vědu

  Sál brněnského Kabinetu MÚZ se ve středu večer pomalu naplňoval a krátce před začátkem šestého Science Slamu si už nebylo kam sednout. Diváci se těšili na vystoupení pěti mladých vědců, kteří se jim během večera pokusili přiblížit tak odlišné obory jako je biologie, religionistika nebo archeologie.

  věda.muni.cz, 8. dubna 2016

 • Science slam 6. 4. 2016 #munitv

  Reportáž z šestého Science slamu vám přináší i Studentská televize Masarykovy Univerzity MuniTV.

  MuniTV, 7. dubna 2016

 • Mezi vědeckými projekty studentů nejvíc zabodovalo dělení vajíček

  Ukázat, že i věda může být zábava, se ve středu už pošesté snažili účastníci takzvaného Science slamu. Na něm se vědci zábavnou formou představují své projekty.

  Brněnský deník.cz, 6. dubna 2016

 • Co dokáže pohlazení po ruce aneb Věda je sexy

  Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo je vaším hrdinou a jak se jím můžete inspirovat? Nebo jestli může být komunikace jednostranná? Jak to, že rozsivky, o kterých jste v životě neslyšeli, produkují více kyslíku než dešťové pralesy? Tyto i další otázky zodpověděl pátý Science slam Masarykovy univerzity – akce, která vytahuje vědce na pódia a lidem tam venku ukazuje, že věda skutečně může být sexy.

  věda.muni.cz, 5. listopadu 2015

 • Zážitky z vídeňského Science slamu: Byla jsem jedna z nejmladších

  Šanci vyrazit do Vídně na evropské finále v popularizační soutěži Science slam dostala díky svému vítězství v jarním kole v Brně někdejší studentka biochemie na přírodovědecké fakultě Iveta Minaříková. A tamější atmosféra jí vyrazila dech.

  věda.muni.cz, 21. říjen 2015

 • Ve vědecké show si diváky nejvíc získala studentka biochemie

  Čtyři studenti Přírodovědecké fakulty MU se na šest minut proměnili v herce. Na jevišti Kabinetu MÚZ soutěžili o to, kdo dokáže svou prezentací svého výzkumu nejvíce zaujmout laické publikum. O vítězi rozhodovali diváci. Čtvrtý Science slam Masarykovy univerzity přilákal přes stovku lidí.

  věda.muni.cz, 9. duben 2015

 • Mladí výzkumníci zábavně osvětlují vědu

  Moje divoké řeky. Hypoglykémie? Ne, děkuji! Lije jako z konve. DNA, mutácie a iné životné chyby buniek. Čtyři výzkumy, čtyři vědci, čtvrtý ročník Science slamu. Soutěž, ve které si vědci hrají na herce a představují své studie, se odehrála ve středu 8. dubna v Brně.

  muniMEDIA, 9. duben 2015

 • Věda může být srozumitelná i zábavná

  Dozvědět se o vědeckých projektech zábavnou formou, které rozumí každý. Právě na to se mohou těšit návštěvníci Science slamu. Jeho mini verzi organizátoři uspořádali toto úterý v Kabaretu Špaček. Zde diváci v závěru večera zvolili nejlepšího vědce, jenž formou krátkého divadelního výstupu představil svůj výzkum. Vítězem se stal Lukáš Mikulů, který už dříve vyhrál klasický Science slam. Jeho vědeckým oborem je organická chemie.

  muniMEDIA, 5. březen 2015

 • Science slam MINI

  Začátkem března se vůbec poprvé konal Science slam ve své menší verzi, která příznačně nese podtitul MINI. Hlavním rozdílem oproti klasické variantě bylo přátelštější prostředí kavárny nebo také možnost lépe poznat účastníky. I přes změnu formátu události však nebyla o zábavu nouze.

  Lemur, 10. březen 2015

 • Science slam v Brně

  Science slam: ve světe běžný způsob, jak zábavnou formou přiblížit vědu laické veřejnosti. Vědci a vědkyně se v krátkých divadelních výstupech snaží představit svou práci. Brněnská Masarykova univerzita uspořádala tuto soutěž již po třetí.

  Události v regionech (Brno), Česká televize, 30. října 2014

 • Science slam: Vítězi „stačilo“ zhasnout

  Zabývá se supramolekulární chemií, tedy interakcemi molekul. „Studujeme, jak se k sobě chovají, jaké vytváří systémy, … je to vlastně taková chemická sociologie,“ přiblížil divákům na úvod svůj obor. Mikulů zkoumá takzvané molekulární přepínače, tedy systémy, které se v závislosti na okolí či při nějakém podnětu mění. Konkrétně studuje cucurbituril a ferrocen…

  věda.muni.cz, 30. října 2014

 • Po potlesku od divákov som tušil, že vyhrám, priznáva víťaz Science slamu

  Veda je fascinujúca, ale čo keď často nerozumieme z odborných termínov ani slovo. Nezúfajte. Zčínajú vznikať akcie, ktoré sa podobajú takzvaným „one-man show“ predstaveniam. Práve tie chcú odstrániť hrubý múr medzi laikom a vedou, ktorá, koniec-koncov, nie je až taká nudná a komplikovaná. Ide o šou, kedy rečník predstavuje vtipne a zrozumiteľne zaujímavú oblasť svojho výskumu. Science slam je možnosť, ako spoznať vedcov z inej stránky, než len tej intelektuálnej.

  MUNI Média, 30. října 2014

 • Vědu najdete v kavárně i na pódiu

  Článek z časopisu MUNI Extra o aktivitách Masarykovy univerzity propagujících a prezentujících vědu, mezi které patří i Science Slam.

  MUNI Extra, říjen 2014

 • Science slam potřetí

  Jedna žena a pět mužů si ve středu 29. října vyzkouší, jak zaujmout vědou desítky diváků. V pořadí třetí Science slam Masarykovy univerzity se bude opět konat v brněnském Kabinetu MÚZ, kde se utká šest mladých vědců v tom, komu se povede zaujmout publikum svým výzkumem.

  věda.muni.cz, 22. října 2014

 • Science slam na Academia Film Olomouc

  Science slam se představil na 49. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Krátkou reportáž si můžete poslechnout v archivu Českého rozhlasu Plus z pořadu Ranní Plus o sedmé (reportáž začíná přibližně od 15. minuty).

  Český rozhlas Plus, 18. dubna 2014

 • Vyhrál Science slam. Umí hledat analogie

  V bílém laboratorním plášti a s účesem podle Einsteina zapůsobil Tomáš Fiala na diváky druhého Science slamu už při vstupu na jeviště Kabinetu MÚZ. Student prvního ročníku magisterského studia organické chemie nazval svůj výstup Od močoviny po molekulární autobusy a přesvědčil přítomné, že i takové oblasti vědy, jako je supramolekulární chemie, se dají popsat srozumitelně a zábavně. A právě to je smyslem celé akce. Přiblížit vědecké bádání laické veřejnost.

  věda.muni.cz, 25. prosince 2013

 • Chcete porozumět vědě? Navštivte Science slam

  Od druhého stupně základní školy si kladu otázku, proč mi nejde fyzika nebo chemie, kde se stala chyba? Po vystoupení vědců-studentů na Science slamu jsem si konečně mohla odpovědět. Chyba byla v učitelích, ne ve mně. Některé obory, zejména ty přírodovědné, nejsou jednoduché a pro většinu populace ani snadno pochopitelné. Avšak pokud vám jsou informace z těchto vědních disciplín podány zjednodušeně a názorně, porozumíte všemu. Science slam je toho důkazem.

  LeMUr.mu, 11. prosince 2013

 • Molekulárním autobusem dojel k vítězství

  Kabinet MÚZ se ve středu večer pomalu plní diváky. Přišli už na druhý Science slam, který pořádá Masarykova univerzita. Čekají je šestiminutové výstupy odvážných mladých vědců, kteří se pokusí zaujmout, pobavit a předat divákům něco ze svého oboru.

  věda.muni.cz, 28. listopadu 2013

 • Jana Posltová: Science slam je pro mě práce na pomezí vědy a života

  Věda se dá prezentovat různými formami. Jednou z nich je Science slam, krátká divadelní performance zaměřená na současnou vědu a výzkum. Účastníci mají šest minut na představení svého projektu, výzkumu či oblasti vědy, o kterou se zajímají, a to tak, aby porozuměl i laik a přitom se dobře pobavil.

  průmysl.cz, 13. listopadu 2013

 • První Science slam vyhrála bioložka

  Kartonový spektrometr, sinice v lidské podobě, vášeň pro roboty nebo výpadky paměti při zkoumání konopí. Tak to může vypadat, když se vědci ocitnou na divadelních prknech. Pět odvážných se včera večer pokusilo zaujmout přes sto diváků v Kabinetu MÚZ na prvním soutěžním Science slamu Masarykovy univerzity.

  věda.muni.cz, 13. června 2013