výzkum v jiném světle

„Blik!“
Velká věda začíná 
malými citoslovci.

 

Lenka Zychová

Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity

Krátce o Lence

Jmenuji se Lenka Zychová a oborem mého studia je astrofyzika, zde v Brně se věnuji doktorskému studiu pod vedením RNDr. Soni Ehlerové, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR v Praze. Tématem mého výzkumu je mezihvězdná hmota, konkrétně bubliny plynu obklopující hmotné a zářivé hvězdy. Od září roku 2015 se věnuji také PR činnosti pro Ústav teoretické fyziky a astrofyziky.

Přestože mě výzkum baví a nové objevy, nejen na poli astrofyziky, jsou více než dechberoucí, už od střední školy tíhnu k předávání fascinace vesmírem lidem okolo sebe. Proto od roku 2005 se věnuji přednášení o astronomii pro děti i dospělé. Minulý rok jsem založila Astronomický kroužek ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno pro děti ZŠ, které se k mé radosti do kroužku každý týden těší a baví je s námi objevovat hlubiny vesmíru.

Kromě astrofyziky se profesionálně věnuji tanci, fotografii a hře na příčnou flétnu (jsem členkou Komorní dechové harmonie Brno). Fascinuje mě svět okolo nás i nad námi, proto ráda cestuji, nejlépe jen s batohem na zádech a foťákem v ruce.

Krátce její výzkumu

Kdo by neměl rád bubliny? Někdo je má rád v sodovce, někdo zase miluje bubble tea a někdo má u sebe permanentně bublifuk… Mě zajímají bubliny větší, mnohem větší! Tak velké, že kdybyste chtěli jít z jednoho konce na druhý, tak vám to zabere asi 7,5 miliardy let. Uvnitř těchto bublin se často skrývají ohromné a žhavé hvězdy a jak se zdá, právě i díky těmto hvězdám dochází ve vesmíru k vzniku nových hvězd, jako je třeba Arcturus, Betelgeuze nebo třeba… třeba Slunce.

Jak se rodí hvězdy

video: Jakub Venglář

Science slam 7