Science slam tour

Věda a poznání je to, co každou společnost rozvíjí. A byla by sakra škoda tohle neříct svým žákům, nemyslíte? Science slam je vědecko-popularizační projekt, jehož cílem je ukázat široké veřejnosti, že věda je zajímavá a zábavná a že stát se vědcem a bádat na plný úvazek stojí za to.

Více o Science slam

Před časem jsme se rozhodli, že pokud chceme mladé přivést k vědě, musíme za nimi. Musíme zpátky na střední. Proto vzniklo celorepublikové turné po středních školách, které nás postupně zavedlo do Opavy, do Kroměříže, do Kyjova, do Brna nebo třeba do Karlových Varů.

A možná nás zavede i k vám. Pokud chcete svým studentům předat kus nadšení pro vědu, rádi vám pomůžeme. Přijedeme k vám s řečníky a veškerou aparaturou a uspořádáme Science slam přímo u vás. Vše je zdarma, nic neplatíte.

Brno
Praha
Rájec-Jestřebí
Kyjov
Opava
Kroměříž
Valašské Meziříčí
Svitavy
Karlovy Vary
Havířov
Třebíč
SCIENCE SLAM TOUR
Science slam

Možná vás zajímá, kdo za Science slam vlastně stojí. Jsou to studenti z Masarykovy univerzity a z Univerzity Karlovy. Máme mezi sebou přírodovědce, religionistku i informatika. Všichni uvnitř cítíme, že je potřeba předat kus nadšení pro vědu dál.

Více o nás

Co je Science slam?

Science slam je vědecko-popularizační show. Každého slamu se účastní několik řečníků (zpravidla 6), kteří mají za úkol v relativně krátkém čase (6 minut) představit svůj výzkum. Jejich řeč musí být zajímavá, poutavá, zábavná. Nesmí používat žádnou formu elektronické prezentace, jen rekvizity nebo ruce a nohy. Na konci slamu publikum hlasuje, kdo zaujal nejvíc.

Cílem projektu je zábavnou formou ukázat, na čem dnes dělají vědci. Dalším cílem je vzbudit ve studentech zájem o vědu a případně univerzitní studium. A konečně - Science slam je skvělý způsob, jak se dozvědět víc o univerzitním prostředí i studiu samotném.

Více

Startujeme!

Slamovou tour jsme začali na Klasickém a Španělském gymnáziu v Brně-Bystrci. Čekalo nás přibližně 40 žáků z posledních ročníků. Byli jsme příjemně překvapeni, že se akce zúčastnili v tak velkém počtu, i když se konala nad rámec vyučování.

STAR-TUJEME
Více

Za slam vystoupili čtyři vědci z oborů teoretická fyzika, molekulární ekologie, mezinárodní vztahy a anglická výslovnost. Studenti si poslechli krátké projevy a zkusili si odpovědět na záludné otázky, kdy zjišťovali, že nemusí jen jedna odpověď být ta správná.  Aktivně se zapojovali během celého programu a debatovali jak s hosty, tak mezi sebou. Na konci se setkali s řečníky v menších skupinkách a doptávali se na výzkum, nebo obecně na život vysokoškoláka. Největší úspěch měl v tomto případě řečník z oboru mezinárodní vztahy. Sami žáci nám řekli, že je slam bavil a ocenili osobní kontakt s lidmi, kteří se vědou zabývají a mluví o ní jednoduše a zábavně.

Chci Science slam ve škole

Jak to proběhne

Ráno nebo ve stanovený čas přijedeme na vaši školu. S sebou přivezeme nejen účinkující a řečníky, ale i merchandise a drobné dárky pro vaše studenty. Celá show má zhruba dvě hodiny a rádi ji za den sjedeme několikrát.

Napište nám

Celé vystoupení je rozdělené na dvě části. V první části proběhne několik 7 minutových minishow,  v rámci kterých každý řečník zábavnou formou představí, na čem pracuje. Používat PowerPoint se nesmí, všichni si musí vystačit s tím, co mají po ruce. 

V druhé části se studenti řečníků ptají na to, co je zajímá. O vědecké práci, o studiu, o škole. Nebojte se, i tahle část je částečně moderovaná, takže řeč nestojí. Naopak. Často je dotazů tolik, že na některé se nedostane.

Science slam se nejdříve konal v malém sále brněnského Kabinetu Múz, později v kině Scala. Jsme tak schopní ho odehrát ve třídě i na velkém pódiu, a to i několikrát denně. Záleží na domluvě s vedením školy. Jak jsme psali výše, jako škola nic neplatíte.

JAK TO PRO-BĚHNE

VÍCE O SCIENCE SLAMU ZDE

Minulé ročníky, rozhovory, fotografie a další důležité informace.

Zjistit více