Co je Science slam

Co je Science slam?

Science slam je platformou pro popularizaci vědy. Hlavní složkou je vědecko-popularizační soutěž, na níž vědci zábavnou formou prezentují své výzkumy. Cílem je předat divákům nejen nadšení pro vědu a kus vědění samotného, ale hlavně ukázat, co se dnes děje za dveřmi vědeckých ústavů a pracovišť. Vědci diváky zvou do svého světa a pomáhají jim ho pochopit. Jejich práce ostatně mění a ovlivňuje svět kolem nás. Vědci si vyzkouší (někteří i poprvé v životě), jak vysvětlit svůj výzkum nevědeckou a zábavnou formou. Kromě live vystoupení s natáčíme i popularizační videa a podcasty.

Science slam nabízí setkání napříč obory a spolupráci s inspirativními lidmi nadšených pro svoji práci a ochotných se o ni podělit. Díky tomu se mohou zapojit do sítě kontaktů a přidat se k dalším projektům.

Nejen na vysokých školách je třeba mluvit o vědě. Chceme nadchnout i mladé studenty a proto se vydáváme za nimi. Vrátili jsme se proto zpátky na střední a vzniklo tak celorepublikové turné Science slamu, se kterým jsme se podívali na desítky středních škol v Česku i na Slovensku.

Mimo pravidelné velké Science slamy a turné se objevujeme na různých festivalech, např. Zažij DofE (VIDA science centrum), Mendel je…, Festival vědy, Divadelní kontejner, Brněnský lunapark. Pořádáme Slamy MINI, které jsou komornější verzí velkých slamů a oslovují veřejnost v kavárnách, divadlech a na univerzitních akcích. Začali jsme natáčet i Science slam podcast, kam si zveme vědce a účastníky slamů, a bavíme o tom, co zkoumají, co je na tom baví a proč je jejich výzkum důležitý.

Historie slamu

Ve světě je Science slam velmi oblíbenou a váženou formou popularizace vědy. Do Brna poprvé přišel v roce 2013 a inspiroval se především formátem našich jižních sousedů - Rakušanů. Nejdříve šlo o menší akci v Kabinetu Múz, postupně se slam rozrostl a začal se konat v kině Scala a dokonce i v SONO Centru. Z malé akce pro pár desítek diváků, kterou pod záštitou Masarykovy univerzity původně organizovalo několik dobrovolníků, se podařilo vytvořit událost známou po celém Brně i za jeho hranicemi. V roce 2017 jsme pořádali úplně první celorepublikové finále mezi Masarykovou univerzitou a Univerzitou Karlovou a v ten samý rok jsme také poprvé pořádali celoevropské finále Science slamu. Navštívili nás vítězové národních kol Velké Británie, Finska, Švédska, Rakouska, Německa a Švýcarska. Od roku 2019 spolupracujeme také s Mendelovou univerzitou a společně jsme oslavili jubilejních sto let setkáním řečníků z obou univerzit. 

Nyní se Science slam stal platformou pro popularizaci vědy. Kromě soutěžních slamů nabízí oslovení široké veřejnosti dalšími formáty, jako jsou popularizační videa nebo podcasty.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info