Science slamy
Každoročně pořádáme velké Science slamy, slamy MINI a účastníme se akcí pro veřejnost. Máme za sebou první české a evropské finále. Mezi námi se pohybuje stále více řečníků, kteří se rozhodli vyjít ze svých pracoven na pódium a zkusili o svém výzkumu mluvit v jiném světle. Svoje nadšení pro vědu chtějí předat všem, kdo mají zájem a ukázat, čím žijí každý den. Pojďte prozkoumat minulá kola Science slamu!
Science slam 13: Ženy patří do vědy
Po dlouhé době jsme se sešli opět osobně v Univerzitním kině Scala. Na Mezinárodní den žen a dívek ve vědě jsme přivítali šestici vědkyň hned ze tří univerzit, a to z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity v Brně. Pozvání přijala i zástupkyně Národního kontaktního centra - gender a věda.
Více informací
Science slam x Noc vědců 2021
Stovky vědeckých pracovišť se otevírají na jediný den a vy máte možnost nahlédnout do míst, kam se běžně veřejnost nedostane. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a v současnosti probíhá pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Akce tentokrát proběhne 24. 9. a zastřešujícím tématem je čas.
Součástí programu bude i Science slam. Představí své řečníky z celé řady oborů světa přírodních, humanitních i sociálních věd.
Více informací
Science slam CELSPAC
K čemu dlouhodobé výzkumy zdraví vedou a proč má smysl pokračovat? To se dozvíte ze seriálu Poznej svého vědce. Hlavní roli si v něm zahraje šestice vědců z centra RECETOX MUNI, kteří zkoumají faktory ovlivňující zdraví člověka.
Více informací
Science slam 12
Masarykova univerzita a Mendelova univerzita v Brně se sešly na jarním kole Science slamu. Zabrousili jsme do témat ochrany divokých šelem, umělého oplodnění i možností šlechtění ovoce. Řeč byla o stavu našich lesů, o výrobě léků na míru i nové technologii bioprinting. Zastřešujícím tématem všech projevů byla genetika.
Více informací
Science slam MINIseries 2020
Tentokrát online a na pokračování. Seznámíme se s Marfanovým syndromem, zjistíme důvod padání mostů, naučíme se, co znamená zkratka TMS a jak rychle rozpoznat mrtvici. A nakonec si dáme skleničku vína.
Více informací
Science slam MINI Telč 2019
V neděli 17. listopadu povídali naši vědci o svých výzkumech na Festivalu studenstva. A jak můžete vidět, přišly se na nás kouknout všechny věkové kategorie. Otázky pak padaly od těch úplně praktických, např.: "Co uděláte s tou kytkou, až vyroste?"(projev o GMO), nebo "Co jste teda vykopala?" (projev o archeologii), až po etické: "Od kdy je embryo považováno za člověka?" (embryologie).
Science slam 11
1+1=11. Že ne? Dvojice vědců diváky přesvědčily, že tato rovnice pro jeden večer platila. Tak např. na vysvětlení jaderného spinu potřebujete Karla Kubíčka s Martinou Zánovou a pole dance tyč.
Více informací
Science slam MINI 2019
Zcela unikátní setkání v ArtBaru II. Pád, kde se poprvé sešli noví řečníci na komorní verzi Science slamu. O vítězi se tentokrát nehlasovalo. Pro nováčky bylo vystoupení tréninkem na podzimní turné po středních školách.
Více informací
Science slam 10
Masarykova a Mendelova univerzita oslavila 100 let. Poprvé se na podiu potkávají řečníci z obou univerzit. A to nebylo vše. Unikátní byly i rekvizity, které si výzkumníci vzali na pomoc. Objevila se motorová pila, model krávy v životní velikosti a dokonce neviditelný plášť.
Více informací
Science slam MINI 2018
Více informací
Divadelní kontejner 2018
Science slam 9
Všichni stárneme a většina na to nechce moc myslet. Peter Lenárt stárnutí řeší každý den. Je to podle něj nejzajímavější otázka současné biologie. Fandu Blahoudka zajímají automaty a jak si s nimi hrát, naučil i diváky. Zuzka Trebichalská všechny přítomné přesvědčila, že na vzhledu občas záleží, zvlášť když jde o lidská vajíčka (oocyty).
Více informací
Evropské finále
Soutěžit s naší zástupkyní Bárou Chattovou přijelo 6 slamerů z Finska, Švédska, Velké Británie, Rakouska, Německa a Švýcarska. Na pódiu se tančilo, mezi některými řečníky pobíhal pes a nechyběly ani rekvizity a převleky. Vítězem se stal Andreas Dahlin ze Švédska s výstoupením „Electronic Paper in Color“.
Více informací
České finále
Tři vítězové z Brna a tři z Prahy. Poprvé na společném pódiu a o zábavu bylo postaráno. Rýmovaným projevem překvapil Jakub Kubečka, Bára Chattová si přivedla kamaráda tučňáka a Ondra Kovanda se nestyděl poslat mezi diváky obyčejné brambory. Složité postupy operace ruky představil Tomáš Herma a kde se nejlépe daří zlodějům odhalil Jakub Drápal. Lenka Zychová vysvětlila, proč má ráda obrovské bubliny ve vesmíru. Do evropského finále diváci poslali Báru Chattovou.
Více informací
Divadelní kontejner 2017
Divadelní kontejner přivádí divadlo a hudbu blíže k lidem do centra Brna, do míst, kterými běžně procházejí. Nabízí jim pohodovou atmosféru pozdního léta v ulicích jejich města. Několik našich vědců vystoupilo na pódium a vtáhlo diváky do tajů současné vědy. Kdo jsou dnešní vědci, na čem dělají a o čem se vlastně ve vědě mluví?
Science slam 8
Podle Ondry Kovandy existuje mnoho druhů polí. Např. magnetické pole, bramborové pole, Královo Pole...A koho by napadlo, že kvantové pole má celkem blízko k tomu bramborovému. V zemi se dá najít spousta informací a Hanka Kubelková hledá vše o dávných společnostech v popelu, protože i popel může „mluvit“. A když se vám na žádné pole nechce a rozhodnete se zkrátka sedět doma, tak Míša Bobrová vám poradí, jak sedět správně.
Více informací
Science slam 7
Poprvé řečníci zazářili v kině Scala. A to doslova. Podle Dana Kopkáně lidé opravdu září, Marek Bičan vysvětlil, že může vypuknout válka, když se muži nezdaří oslňování o několik generací mladší dívky, avšak nejvíce diváky oslnila Lenka Zychová a její zářící hvězdy.
Více informací
Science slam 6
Něco začíná a něco končí. Narození dítěte je jeden z úžasných začátků, které zkoumá Zuzka Holubcová. Konce v hlíně a popelu dávají odpovědi Lence Tkáčové. A Tomáš Hampejs hledá vysvětlení, proč lidé věří v odpovědi náboženství.
Více informací
Science slam MINI 2016
Science slam 5
Pátý Science slam a pět vědkyň. Zjistili jsme kolik lidí a jaké techniky jsou třeba na chytání tučňáků, jak zpříjemnit pacientům pobyt na JIP, nebo že člověk má vnitřního komunikačního partnera.
Více informací
Science slam 4
Čtvrtý Science slam nesl ve znamení vody - ledu, řek, bouřek, povodní atd. Největší “vlny” ale vzbudil projev o hypoglykémii a postupil na evropské finále do Vídně.
Více informací
Science slam MINI 2015
Science slam 3
Astrofyzika, matematická informatika a mikrobiologie. Možná to zní to složitě, tak vám dáme konkrétní příklad. Máte špinavé sklo v koupelně a Eva Trávníčková z oboru ekotoxikologie se vám snaží pomoct vývojem antibakteriálních povrchů. Lukáš Mikulů z chemické biologie (při výzkumu derivátů ferocenů a jejich komplexů) přišel na užitečnou radu do života - “Zkusili jste to vypnout a zapnout?”.
Více informací
Science slam 2
Víte, jak vypadá makromolekulární autobus? Tomáš Fiala to na druhém Science slamu divákům vysvětlil a odnesl si vítězství. Speciální cenu za zábavné provedení získala Hanka Vrtalová s vášní pro anglickou výslovnost.
Více informací
Science slam 1
… aneb jak to všechno začalo. První český Science slam se konal v prostorách Kabinetu MÚZ v Brně. Řečníci ukázali své nadšení pro vědu pomocí tenisové rakety, z přístroje vyrobeného z kartonu a i s asistencí kolegy jako modelového organismu. Vítězkou se stala Zuzana Rábová s vystoupením o hledání jedů ve vodě.
Více informací