Science Slam 12

Bez popisku

Masarykova univerzita a Mendelova univerzita v Brně vyslaly své řečníky na jarní kolo Science slamu. Zastřešujícím tématem je genetika.

Celá akce proběhla online v podobě videoprojevů, které můžete zhlédnout níže. Za MUNI vystoupili: Júlia Bohošová (CEITEC), Martin Kubeš (PřF) a Jakub Valc (PrF). Za MENDELU: Jarmila Krojerová (AF), Radek Pokorný (LDF) a Tomáš Nečas (ZF).

Vítězem se stal Radek Pokorný z Mendelovy univerzity v Brně.

Pozvánka na akci

Vítězné vystoupení

Fotografie z natáčení

Jarmila Krojerová

Agronomická fakulta MENDELU, Ústav biologie obratlovců AV ČR

Po stopách rysů a divokých koček aneb jak genetika pomáhá při ochraně vzácných šelem

Víte, že i v České republice žijí v přírodě dva druhy kočkovitých šelem? Je to rys ostrovid a kočka divoká. Dozvíte se, jakým způsobem probíhá výzkum těchto vzácných a skrytým způsobem žijících zvířat.

Více informací

Jakub Valc

Právnická fakulta MU

Umělé oplodnění: právo a zájem dítěte znát svůj původ

V dnešní době dochází k vytváření nadbytečných embryí, jejich genetické selekci či nakládání k jiným než reprodukčním účelům. Nabízí se otázka, zda není asistovaná reprodukce prostorem pro uplatňování eugenických přístupů či obecně cestou k nastavování biologického a později také sociálního vývoje dítěte. 

Více informací

Tomáš Nečas

Zahradnická fakulta MENDELU

Šlechtění ovocných druhů

Klimatické změny mají široký dopad na výnos a vlastnosti ovocných druhů. Můžeme hovořit o snížení plodnosti, zvýšení frekvence stresových stavů, zvýšení citlivosti k patogenním organismům a zejména k celkovému snížení vitality a životnosti pěstovaných odrůd. Proto bychom vám rádi představili pracovní a časovou náročnost šlechtění odrůd ovoce.

Více informací

Júlia Bohošová

Lékařská fakulta MU, Středoevropský technologický institut (CEITEC)

Same same but different – když stejná nemoc neznamená stejný osud a jak to předpovědět

MikroRNA mohou být užitečné v medicíně budoucnosti, kde vám zhotovíme léčbu přesně na míru. A právě mikroRNA možná poslouží jako biomarkery, tedy nástroje pro zpřesňování léčby třeba u pacientů s onkologickým onemocněním.

Více informací

Radek Pokorný

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Adaptace na změnu klimatu v lesnictví

Co se děje s lesy a jak je adaptovat na změnu klimatu? To vám můžeme ukázat na údajích dlouhodobě pozorovaných lesních porostů, experimentů a modelových předpovědí do budoucna. Strukturu lesa totiž musíme přizpůsobit jak podmínkám prostředí, tak požadavkům společnosti.

Více informací

Martin Kubeš

Přírodovědecká fakulta MU

20 deka ledviny, prosím. A dejte mi to na laboratorní váhu!

Představte si, že se vám stane úraz, a není kde vzít náhradní díly. Věda ale usilovně pracuje na řešeních. S technologií tkáňového inženýrství budeme schopni opravit sami sebe vypěstovanými tkáněmi našeho těla, aniž bychom čelili jejich odmítnutí imunitou.

Více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info