Science Slam podcast
Našim posláním je předávat nadšení pro vědu a výzkum. Širokou veřejnost oslovujeme na pódiu, online a nyní i formou podcastu. Zveme si profesionální vědce, se kterými se bavíme o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. Mluvíme o vědě srozumitelně a otevřeně.
Moderátorem je náš lektor Petr Holík.
Noc vědců na MUNI 2021
Všechny fakulty vyslaly své zástupce na Noc vědců 2021. Kromě natočení projevů jsme si s odborníky i popovídali. Např. o dlouhověkosti, vývoji léčiv, porodních bolestech, nebo ochraně osobních údajů.
Videoprojevy najdete zde.
Martin Kubeš: O tkáňovém inženýrství a 3D tisku orgánů
Napadlo vás někdy, že jednoho dne půjde vytisknout kost nebo třeba ledvina? Není to až takové sci-fi, jak se může zdát. Martin Kubeš z Přírodovědecké fakulty se zabývá tkáňovým inženýrstvím a 3D tiském orgánů a je hostem našeho podcastu.
Slamový projev najdeš zde.
Radek Pokorný: O práci lesníka a změnách klimatu, které mění podobu lesů
Poslechněte si podcast s vítězem Science slamu 12 Radkem Pokorným z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. Dozvíte se, jak vypadá práce lesníka nebo to, jak lesy reagují na klimatické změny a zda se jim dokáží přizpůsobit.
Vítězný projev najdete zde.
Júlia Bohošová: O hledání biomarkerů a metodě, která může zachraňovat životy
Júlia Bohošová z C E I T E C se věnuje výzkumu metody, která může zachraňovat lidské životy. Řeč je u výzkumu nekódujících RNA a biomarkerů, který může pomoci třeba při individuálně zaměřené léčbě rakoviny. Více o výzkumu se dozvíte v podcastu!
Její vystoupení ze Science slamu 12 můžete zhlédnout zde.
Tomáš Nečas: O šlechtění ovocných druhů, jeho historii a budoucnosti
Jak se šlechtí nové ovocné stromy? Jak takový proces vypadá a jak dlouho trvá? Pusťte si další díl našeho podcastu, tentokrát s Tomášem Nečasem ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity.
Jeho vystoupení ze Science slamu 12 si můžete pustit zde.
Jakub Valc: O kontroverzních otázkách umělého početí a právech dítěte
Proč jsou některá témata ohledně umělého početí kontroverzní? A jakou roli v této oblasti hraje právo a právní věda? Poslechněte si náš další podcast s Jakubem Valcem z Masarykovy univerzity.
A podívejte se také na jeho projev ze Science slamu 12.
Jarmila Krojerová: O divokých šelmách, jejich ochraně a živote v Česku
Jak se dá zjistit, kolik žije rysů a divokých koček v České republice? Podle čeho se dají vystopovat a k čemu je to vlastně dobré? V tomto podcastu se o svém výzkumu kočkovitých šelem rozpovídala Jarmila Krojerová z Mendelu a z Akademie věd České republiky.
Sledujte její projev ze Science slamu 12 zde.
Jan Jíša a Ondřej Bačo: O elektronových mikroskopech s fyziky z Thermofisher Scientific
Věděli jste, že Brno je velmocí elektronové mikroskopie? Až třetina elektronových mikroskopů pochází totiž právě odsud. Honza Jíša a Ondřej Bačo z Thermofisher Scientific popisují, jak se mikroskopy vyvíjí, jak malé věci s nimi dokážeme vidět a jak vůbec takový mikroskop vypadá.
Sledujte jejich projev ze Science slamu 11 zde.
Julie Dobrovolná: O měření stresu, kreativitě a vědecké komunikaci do médií
Co je to vlastně stres? A dá se změřit? Prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D. v našem podcastu mluví o tom, jak na stres nahlíží ona a její tým, a k čemu by takové měření stresu mohlo být dobré nejen v medicíně, ale třeba i v kosmonautice. V podcastu se také bavíme o komunikaci vědců do médií za času pandemie, nebo o tom, proč je ve vědeckém týmu tak důležitá kreativita.
O stresu Julie vypráví už ve svém projevu ze Science slamu 10. Ten si můžete pustit zde.
Peter Lenárt: O stárnutí, dlouhověkosti a „nesmrtelných“ organismech
Co přesně se vlastně skrývá pod pojmem stárnutí? Kolika let se dožil nejstarší člověk na světě? A existuje v přírodě nějaký organismus, který nestárne? Odpovědi na tyto otázky a mnohem více se dozvíte v podcastu s Mgr. Peterem Lenártem z RECETOXu MUNI.
Můžete také zhlédnout jeho projev ze Science slamu 9.
Karel Kubíček: O tajích magnetické rezonance, jaderného spinu a k čemu nám to všechno je
Zajímalo vás někdy, jak funguje a k čemu je užitečný ‚‚ten hučící tunel, do kterého vás zavřou na vyšetření"? Ano mluvíme o nukleární magnetické rezonanci, kterou se zabývá doc. Mgr. Karel Kubíček, PhD. z CEITECU. Kromě toho, že NMR dokáže třeba určit strukturu proteinu, dokáže i další užitečné věci - třeba analyzovat odkud pochází hrozny, z kterých bylo vyrobeno víno, co máte ve spíži.
Video Karla a jeho kolegyně Martiny Zánové ze Science slamu 11 je ke zhlédnutí zde.
Marta Šiborová a Dominik Hrebík: O boji s bakteriemi, fágovém koktejlu a práci virologů
Víte, proč vám paní doktorka vždycky kladla na srdce dobrat všechna antibiotika? Virologové z Ceitecu, Mgr. Marta Šiborová a Mgr. Dominik Hrebík, vám připomenou, proč je to tak důležité. A samozřejmě nejen to! Dozvíte se, co jsou to bakteriofágové, k čemu nám můžé být užitečný takový fágový koktejl nebo také to, jak na aktuální pandemii pohlíží Marta a Dominik jako odborníci.
Video Marty a Dominika ze Science slamu 11 je ke zhlédnutí zde.
Lenka Karpíšková: o fascinující chemii, divadle fyziky a léku na rakovinu
Lenka Kapíšková byla fascinována chemií už od dětství, kdy se zajímala o složení Pribináčku. Nadšení ji vydrželo a v dnešním podcastu vypráví, proč je chemie tak důležitá, jak vypadá takový den v laboratoři, nebo proč se přidala k divadle fyziky a jak takové divadlo vlastně vypadá.
Lenčino video ze Science Slam MINIseries je ke zhlédnutí zde.
Hana Svozilová: O sběru genomu tisíce Čechů, o výzkumu bílých krvinek a Marfanově syndromu
K čemu je dobré sesbírat genom tisíců Čechů? A proč je výzkum leukémie tak složitý? Poslechněte si podcast s Mgr. Hankou Svozilovou z CEITECU.
A připomeňte si i její slamový projev o Marfanově syndromu.
Petr Miarka: O zkoumání betonových konstrukcí a dalekých studijních cestách
Ing. Petr Miarka pracuje na VUT a zkoumá beton. Ač se to nemusí na první pohled zdát, takové zkoumání betonu může třeba zabránit pádu mostu nebo budovy. Poslechněte si, jak takové testování betonu vypadá. A nejen u nás, ale třeba i v Nizozemsku nebo Japonsku.
Petrovo video ze Science Slam MINIseries je ke zhlédnutí zde.
Luboš Brabenec: O léčbě Parkinsonovy choroby, řečové terapii a magnetické rezonanci
Řeč, pozornost, paměť. To jsou témata, která zajímají Mgr. Luboše Brabence, Ph.D. z CEITECU. Se svým týmem se aktuálně zabývá výzkumem a léčbou Parkinsonovy choroby. V podcastu se dozvíte, jak takový výzkum vypadá a třeba se budete moci stát i dobrovolníkem.
Slamový projev Luboše Brabence si pusťte zde.
Honza Bobek: O záchraně lidských životů, mrtvici a rozšiřování vědění na školách
Od pipet a zkumavek k zachraňování lidí při mozkové mrtvici. To je cesta Mgr. Jana Bobek Ph.D. z Fakultní nemocnice u Sv. Anny. Dozvíte se, proč je u mrtvice tak důležité jednat včas, čím to, že je Brno na světové špičce v kardiologii a neurologii a proč je podle Honzy tak důležité popularizovat vědu.
Honzův slamový projev si můžete pustit zde.