Science Slam 10

Masarykova a Mendelova univerzita oslavila 100 let.

Poprvé se na podiu potkávají řečníci z obou univerzit v roce 2019. A to nebylo vše. Unikátní byly i rekvizity, které si výzkumníci vzali na pomoc. Objevila se motorová pila, model krávy v životní velikosti a dokonce neviditelný plášť. 

Jaké to bylo

Vítězné vystoupení

Michal Rybníček

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Letokruhy - pohled do minulosti

K datování historických objektů a archeologických vykopávek pomáhá chronologie vycházející z letokruhů dubů. Tato databáze zahrnuje v současnosti záznamy z více než 4000 živých stromů, historických dřevěných konstrukcí, archeologických a subfosilních (tedy dosud nezkamenělých) vzorků dřeva. 

Více informací

Julie Dobrovolná

Lékařská fakulta MU, Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX)

Uvolněte okovy - výzkum stresu

"Otec" stresu Hans Selye říká: "Stres patří k životu stejně neodmyslitelně jako vzduch a dýchání. Existuje jediný efektivní způsob, jak se od stresu osvobodit: zemřít". Je to pravda? 

Více informací

Petr Sláma

Agronomická fakulta MENDELU

Imunitní systém mléčné žlázy

Můj výzkum je zaměřen na imunitní systém mléčné žlázy skotu. Konkrétně se jedná o studium zánětu mléčné žlázy (mastitidy), a to na buněčné úrovni. 

Více informací

Tomáš Tyc 

Přírodovědecká fakulta MU

Od neviditelného pláště po pozorování neuronů v mozku optickým vláknem

Optické jevy jsou přímo dostupné našim smyslům a navíc jsou často velice krásné i překvapivé. Duha, zrcadlení oblohy nad horkou silnicí nebo zobrazení okolní krajiny v kapce rosy.

Více informací

Ivan Foletti

Filosofická fakulta MU 

Radikálně jinak: jak obrazy obrátily (a obracejí) svět

V době od 4. do 6. století se téměř celá Evropa obrací na křesťanskou víru. Zásadní roli v této radikální proměně hrají obrazy, umělecké předměty a rituály. Za pomoci stejných nástrojů probíhá zásadní "konverze" i dnes...

Více informací

Vojtěch Adam

Agronomická fakulta MENDELU

Příběh Davida a Goliáše ve výzkumu rakoviny

Malý protein jménem metalothionein bojuje proti nádorovému onemocnění. Vojtěch věří, že pomocí metalothioneinu jsme schopni, jako David, „porazit“ Goliáše v podobě nádoru. 

Více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info