Science Slam 13

Science slam 13: Ženy patří do vědy

Po dlouhé době jsme se sešli opět osobně v Univerzitním kině Scala. Na Mezinárodní den žen a dívek ve vědě jsme přivítali šestici vědkyň hned ze tří univerzit, a to z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity v Brně. Pozvání přijala i zástupkyně Národního kontaktního centra - gender a věda.

Fotografie z Univerzitního kina Scala

Videoepizoda

Podcast

doc. Ing. Jana Kolářová, Ph.D.

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT

Vidět srdce v jiném světle

Srdce je prostě dokonalé. Jeho práci zajišťuje souhra elektrické a mechanické energie. Zdrojem energie je elektrická aktivita některých srdečních buněk, od kterých se šíří elektrický vzruch dále a srdce pracuje. Jak se provádí základní výzkum v oblasti experimentální kardiologie?

Více informací

doc. Mgr. et Mgr. Markéta Kulhánková, Ph.D.

Filozofická fakulta, MUNI

Zapomenutý byzantský avenger

Dvojrodý Hraničář, ambivalentní hrdina byzantského divokého východu. Sice dokáže holýma rukama zamordovat lva, ale sám sobě poručit neumí. Ukážu vám, jak nečekaně blízko má Hraničář k literárním i komiksovým superhrdinům dneška.

Více informací

Ing. Helena Pluháčková, Ph.D.

Agronomická fakulta, MENDELU

Bylinky jsou věda!

Přírodní způsob léčení tu máme už od nepaměti. Léčivé rostliny působí komplexně a dlouhodobě a jejich znalost nesmí být povrchní. Víte, jaký je rozdíl mezi bylinným čajem, jako doplňkem stravy, a farmaceutickým léčivem?

Více informací

doc. Ing. Simona Fialová, Ph.D.

Fakulta strojního inženýrství, VUT

Hydrofobie v praxi (Lpí či nelpí)

"JÁ NA TOM NELPÍM – bejt člověk, vyskytoval jsem se ve formách organických a anorganických, dělil jsem se, štěpil jsem se, ale přišel jsem na jednu a jedinou zkušenost, a totiž tu, ŽE Z NIČEHO SE NEDÁ DĚLAT VĚDA, ANI Z VĚDY NE, NATOŽ PAK ZE ŽIVOTA." A tak si trochu neVĚDECKY povykládáme o tom, na čem neLPÍT.

Více informací

doc. PhDr. Martina Rašticová, Ph.D.

Provozně ekonomická fakulta, MENDELU 

Ach ty technologie!

Už jste se někdy nervovali u vypadlé wifi, nefungující kamery na online meetingu nebo telefonu, který nejde zapnout? V těch chvílích jste prožívali akutní fázi technostresu. Představím vám technostres ve všech jeho podobách.

Více informací

MUDr. Hana Harazim, Ph.D.

Lékařská fakulta, MUNI

Proč se nebát porodních bolestí?

Mnohé těhotné prožívají obavy z toho, jak moc bude jejich porod bolet. Proto je dobré vědět, že existuje spousta cest, jak zajistit úlevu od porodních bolestí. K řešení těch nejintenzivnějších je vždy připraven porodnický anesteziolog.

Více informací

Mgr. Markéta Brabcová

Národní kontaktní centrum – gender a věda 

Genderová dimenze vědy: Na velikosti záleží

Je věda a vědecké protředí opravdu objektivní? Jak se promítá genderová dimenze do obsahu výzkumu, vývoje a inovací? Výzkumníci svou prací ovlivňují naše každodenní životy, a to možná více, než si uvědomujeme.

Více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info