Science Slam 12
Masarykova univerzita a Mendelova univerzita v Brně vyslaly své řečníky na jarní kolo Science slamu. Zastřešujícím tématem je genetika.
Celá akce proběhla online v podobě videoprojevů, které můžete zhlédnout níže. Za MUNI vystoupili: Júlia Bohošová (CEITEC), Martin Kubeš (PřF) a Jakub Valc (PrF). Za MENDELU: Jarmila Krojerová (AF), Radek Pokorný (LDF) a Tomáš Nečas (ZF).
Vítězem se stal Radek Pokorný z Mendelovy univerzity v Brně.
Pozvánka na akci
Vítězné vystoupení
Fotografie z natáčení
Jarmila Krojerová
Agronomická fakulta MENDELU, Ústav biologie obratlovců AV ČR
Po stopách rysů a divokých koček aneb jak genetika pomáhá při ochraně vzácných šelem
Víte, že i v České republice žijí v přírodě dva druhy kočkovitých šelem? Je to rys ostrovid a kočka divoká. Dozvíte se, jakým způsobem probíhá výzkum těchto vzácných a skrytým způsobem žijících zvířat.
Více informací
Jakub Valc
Právnická fakulta MU
Umělé oplodnění: právo a zájem dítěte znát svůj původ
V dnešní době dochází k vytváření nadbytečných embryí, jejich genetické selekci či nakládání k jiným než reprodukčním účelům. Nabízí se otázka, zda není asistovaná reprodukce prostorem pro uplatňování eugenických přístupů či obecně cestou k nastavování biologického a později také sociálního vývoje dítěte.
Více informací
Tomáš Nečas
Zahradnická fakulta MENDELU
Šlechtění ovocných druhů
Klimatické změny mají široký dopad na výnos a vlastnosti ovocných druhů. Můžeme hovořit o snížení plodnosti, zvýšení frekvence stresových stavů, zvýšení citlivosti k patogenním organismům a zejména k celkovému snížení vitality a životnosti pěstovaných odrůd. Proto bychom vám rádi představili pracovní a časovou náročnost šlechtění odrůd ovoce.
Více informací
Júlia Bohošová
Lékařská fakulta MU, Středoevropský technologický institut (CEITEC)
Same same but different – když stejná nemoc neznamená stejný osud a jak to předpovědět
MikroRNA mohou být užitečné v medicíně budoucnosti, kde vám zhotovíme léčbu přesně na míru. A právě mikroRNA možná poslouží jako biomarkery, tedy nástroje pro zpřesňování léčby třeba u pacientů s onkologickým onemocněním.
Více informací
Radek Pokorný
Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU
Adaptace na změnu klimatu v lesnictví
Co se děje s lesy a jak je adaptovat na změnu klimatu? To vám můžeme ukázat na údajích dlouhodobě pozorovaných lesních porostů, experimentů a modelových předpovědí do budoucna. Strukturu lesa totiž musíme přizpůsobit jak podmínkám prostředí, tak požadavkům společnosti.
Více informací
Martin Kubeš
Přírodovědecká fakulta MU
20 deka ledviny, prosím. A dejte mi to na laboratorní váhu!
Představte si, že se vám stane úraz, a není kde vzít náhradní díly. Věda ale usilovně pracuje na řešeních. S technologií tkáňového inženýrství budeme schopni opravit sami sebe vypěstovanými tkáněmi našeho těla, aniž bychom čelili jejich odmítnutí imunitou.
Více informací