Science Slam CELSPAC

V roce 2021 to je přesně 30 let od zahájení studie ELSPAC, dnešní CELSPAC. Zkoumáme lidské zdraví a faktory, které ho ovlivňují. Jsme živá laboratoř tvořená účastníky, vědci a odborníky. Naše práce zahrnuje desítky let dotazování rodičů a dětí, tisíce vyplněných dotazníků a stovky strávených hodin badáním nad výsledky studií. K čemu dlouhodobé výzkumy zdraví vedou a proč má smysl pokračovat?

Fotografie z přípravných workshopů

prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.

RECETOX PřF MU

Brněnská živá laboratoř – partnerství pro zdravou budoucnost

Populační studie už skoro 60 let mapují život několika generací Brňanů. Živá laboratoř má ale větší ambice. Jejím cílem je propojit vědce v bílých pláštích s obyvateli měst, firmami, společnostmi a veřejnou sférou.

Více informací

Mgr. Gabriela Kšiňanová, Ph.D. a Mgr. Albert Kšiňan, Ph.D.

RECETOX PřF MU

Nepít je normální

Myslíte, že nalít svému dospívajícímu dítěti alkohol je dobrý způsob, jakým ho můžete naučit zodpovědně pít? My si mysleli, že rozhodně ano. Výzkumy však ukazují, že opak je pravdou. 

Více informací

Klára Marečková, Ph.D., M.Sc.

CEITEC MU

Vzhůru do minulosti bez stroje času

Někteří lidé stárnou rychleji, trpí příznaky deprese a jiní ne. Nyní už víme, že na to mám vliv kromě genetiky a prostředí, ve kterém žijeme, další stěžejní faktor - prenatální prostředí. 

Více informací

RNDr. Ondřej Mikeš, Ph.D.

RECETOX PřF MU

Myslíte si, že je to jen vzduch, co dýcháte?

Je nyní lepší ovzduší než před 30 lety? Jak je možné sledovat kvalitu ovzduší; a jaký je rozdíl mezi venkovním a vnitřním ovzduším? Můžeme s kvalitou ovzduší něco dělat?

Více informací

doc. RNDr. Petra Bořilová Linhartová, Ph.D., MBA

RECETOX PřF MU 

Mohou za to geny?

Pojďme se spolu podívat na zoubek komplexním chorobám - od zubního kazu, přes astma, cukrovku, vysoký krevní tlak, deprese až po nádorová onemocnění. Vznikají u vnímavých jedinců, kteří jsou díky své genetické výbavě náchylnější k tomu, aby je ovlivnila expozice faktorům vnějšího prostředí. 

Více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info